Spanie na dziko – Europa / Świat
Uwielbiamy dzikie biwakowanie. Pomijając fakt że jest darmowy, to daje szansę na całkowite odłączenie od tłumów. Dzikie biwakowanie ma do zaoferowania niecodzienne widoki i bycie blisko natury. Ponadto oferuje możliwość rozbicia namiotu lub hamaka w (prawie) każdym miejscu, które sobie upatrzymy. To niczym nieskrępowane konsumowanie przyrody, eksploracja otoczenia i wczucie się w bijące serce ziemi na naszym małym końcu świata.
W Europie jest wiele krajów które akceptują i tolerują spanie na dziko w namiotach i biwakowanie.
Poniżej lista krajów którą przygotowałyśmy.
Albania
NIELEGALNE, lecz tylko prawnie. Kraj ogólnie bardzo bezpieczny dla turystów, gościnny. Ma jeden z najniższych w Europie wskaźnik przestępstw popełnianych względem kobiet! Co do dzikiego biwakowania, należy zawsze upewnić się kto jest właścicielem ziemi, nawet jeśli wygląda na niczyją. Jeśli zachowamy się uprzejmie, z dozą szacunku i przyjaźni, bez problemów będziemy mogli rozbić się na czyjejś ziemi. Należy zaproponować symboliczną kwotę na nocleg, nie zawsze zostanie pobrana. Południowa Albania pełna jest pół-tajnych plaż z krystalicznie czystą wodą, gładkimi skałami. Jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w południowej Albanii jest plaża i kanion Gijipe
Andora
NIELEGALNE
Armenia
LEGALNE, mieszkańcy są ciekawi przybyszów, chętni do rozmowy, gościnni. Może się zdarzyć że zaproszą Cię na kawę do domu lub na miskę zupy J Rozbić można się praktycznie wszędzie, ale należy uważać na wilki, dzikie zwierzęta (na bezludziach totalnych) i bezpańskie psy (na wsiach).
Austria
Powszechnie NIELEGALNE, są jednak dwa wyjątki : gdy masz wyraźną zgodę właściciela ziemi lub gdy znajdujesz się w terenie wysokogórskim (poza trzecią linią) i jest to sytuacja awaryjna. W przeciwnym razie możesz dostać mandat wysokości od 220 do 7300 euro
Białoruś
LEGALNE prawo mówi, że wszystkie lasy i tereny rolne są państwowe, więc tym samym sposobem rozbicie się na dziko nie stanowi tu przestępstwa, gdyż można biwakować na terenach publicznych.
Belgia
NIELEGALNE. Można rozbić się tylko w wyznaczonych Bivakzones, tutaj mapa KLIKNIJ
Bośnia i Hercegowina
LEGALNE, lecz należy uważać, gdyż występują tereny, w których wciąż tkwią miny. Pamiętaj, aby nie rozbijać się w miejscu, który wygląda na bardzo dawno nieużywany oraz gdy w pobliżu widnieje tabliczka z napisem „Uwaga na miny”!
Bułgaria
NIELEGALNE, są jednak sprzeczne informacje, sytuacja podobna jak w Albanii, ludzie przyjaźnie nastawieni do turystów, pomocni, gościnni, jednakże ze strony prawnej Mimo tego jest przyzwolenie społeczne, należy zachować dyskrecję i nie rozpalać ognisk.
Chorwacja
NIELEGALNE. Ze względu na to, że Chorwacja żyje głównie z turystyki, możemy spotkać się z ogromnymi napisami „NO CAMPING” Jednak można znaleźć idealnie ustronne miejsce, trzeba tylko zachować ostrożność i dyskrecję. Dla tych mniej zbuntowanych, polecamy rozbicie się na polu kempingowym 😉
Cypr
Nie udało się znaleźć prawnej informacji, jednak z tego co się orientujemy dziki kemping nie jest nielegalny. Można użyć trochę przyrody, lecz jedynie na terenie, który nie jest chroniony/zagrożony. W najgorszym wypadku pojawi się leśniczy lub inna osoba pełniąca podobną funkcję i poprosi Cię o zmianę miejsca noclegowego. Co do rozpalania ognisk – Cypryjczycy są uczuleni na tym punkcie. Za ten wybryk grozi nam mandat wysokości 600 euro.
Czechy
NIELEGALNE taka sama sytuacja jak w Austrii, ogólnie nie można się rozbić, jedynie w sytuacji podbramkowej jednakże bez namiotu. Czechy mają długą tradycję rozbijania się na dziko, dlatego uważamy że nie było problemem rozbicie się w głuszy, jednakże w miejscach bardziej turystycznych nie można. Co do parków narodowych najbezpieczniejszym ruchem byłoby zweryfikowanie informacji na stronie internetowej konkretnego parku.
Czarnogóra
NIELEGALNE Dziki kemping jest technicznie nielegalny w Czarnogórze (a przynajmniej tak to czytam). Jednak poza parkami narodowymi, obszarami turystycznymi i plażą, nie będziesz miał problemu.
Dania
NIELEGALNE z litery prawa w dowolnym miejscu zabronione. Jednakże LEGALNE w miejscach do tego wyznaczonych. Istnieją tzw. primitive camps, które znajdują się w lasach państwowych Danii, można się do nich dostać tylko i wyłącznie pieszo lub rowerem. Wszelkie pojazdy zmotoryzowane są zabronione, ma to swój urok – nie obudzi nas warkot silnika 😉 Owe primitive camps są wyposażone w tzw. shelter, w których można przenocować. Polecamy korzystać z tego typu sypialni w okresie letnim. Place kempingowe często wyposażone są w toalety oraz bieżącą wode. Poza tym w Danii występują także strefy darmowego namiotowania, gdzie można po prostu przyjechać i się rozbić. Nie można zostać dłużej niż jedna noc, ani rozbijać się z dużym namiotem. Nasza relacja z wyprawy i praktyczne wskazówki tutaj : KLIKNIJ
Estonia
LEGALNE. Dzikie biwakowanie jest dozwolone na terenach (lasach) państwowych, czyli w dużej mierze, gdyż 50% tego kraju to lasy. Dobrze rozwinięta kultura kempingowania na dziko, przyjaźni ludzie. Załączamy link do strony internetowej za pomocą której z łatwością można znaleźć nocleg jak i trasę już opracowaną (np. rowerową) : KLIKNIJ
Finlandia
LEGALNE można się rozbijać z pominięciem : terenów prywatnych (minimum 150 metrów od posiadłości/ogrodzenia), plantacji, pól uprawnych. Poza tym nie można ścinać ani uszkadzać drzew.
Francja
NIELEGALNE jednak jest tolerowane – jeśli jesteś na czyimś terenie musisz mieć zgodę właściciela, poza tym możesz rozbić się dyskretnie. Lepiej jest złożyć namiot rano – do 9 i pod żadnym pozorem nie rozpalać ognisk. Ponoć Francuzi tego nie cierpią i sprowadzi to na Was same problemy.
Gruzja
LEGALNE. Bez problemów można się rozbić. Jedyne czego się wystrzegać to stada owiec oraz ich pastwisk, gdyż są one chronione przez agresywne psy pasterskie (bez żartów!). Relacja Superfemki z wyprawy do Gruzji – kraju wina, pysznego jedzenia, nieziemskich widoków i przegościnnych ludzi KLIKNIJ
Grecja
NIELEGALNE. Jednak jest tolerowane w wielu miejscach. Jeśli się rozbijesz z dala od drogi i nie będziesz się rzucać w oczy, policja z pewnością nie będzie Cię niepokoić.
Hiszpania
SKOMPLIKOWANE. Zależy od prowincji – nielegalne : Andaluzja, Aragón, Asturias, Extremadura, Galicja, Navarra, Walencja; posiada pewne oboszerzenia (należy zgłębić rpawo każdegj prowincji oddzielnie) : Cantabria, Murcia, La Rioja; dozwolone : Państwo Basków, Katalonia, Madrid, Castilla y León, Castilla la Mancha. Jednak nawet w tych dozwolonych nie można rozbijać się blisko plaż, w parkach narodowych, obszarach chronionych
Holandia
NIELEGALNE. Jednakże prawo pozwala na dzikie biwakowanie w określonych miejscach, tutaj KLIKNIJ Poza tym zawsze można spytać o nocleg właściciela ziemi.
Islandia
LEGALNE ale pod kilkoma warunkami. Pisałyśmy o tym w 2017 roku, jak wygląda obecnie spanie na dziko na Islandii, w erze boomu turystycznego. Polecamy wpis KLIKNIJ
Irlandia
NIELEGALNE. Jedyny wyjątek występuje na terenach niezamieszkałych, odludziach. Poza tym, większość terenów w Irlandii jest prywatna, więc spodziewajcie się bram zamkniętych na kłódki i łańcuchy.
Kosowo
LEGALNE i tolerowane przez mieszkańców.
Lichtenstein
NIELEGALNE
Litwa
LEGALNE, sytuacja taka jak na Łotwie.
Luksemburg
NIELEGALNE, nie zaleca się próbować łamać reguł 😉
Łotwa
LEGALNE, jako że lasy na Łotwie jak i w większości państw nadbałtyckich są publiczne, co za tym idzie, można się tam legalnie rozbić i przenocować.
Macedonia
Z tego co wiemy jest NIELEGALNE, lecz nie ma prawnych obostrzeń względem tego typu aktywności, jest tolerowane. Ze względów bezpieczeństwa, należy jedynie wystrzegać się biwakowania przy granicy.
Malta
NIELEGALNE i niepożądane. Jednak na wyspach maltańskich jest kilka miejsc, w których można rozbić obóz. Obszar Ta ‘Cenc w pobliżu wioski Sannat na Gozo jest chronionym terenem, ale często można zobaczyć namioty rozbite wysoko na klifach. L Półwysep Ahrax na północy Malty ma wiele miejsc idealnych do rozbicia namiotu, z mnóstwem zacienionych lasów. Obszar poza Bahrija na zachodzie Malty jest bardzo odległy i ma kilka imponujących zatok. Wyspa Comino jest praktycznie niezamieszkały i zapewnia wiele możliwości, a w jednej z piaszczystych zatoczek znajdują się podstawowe udogodnienia
Mołdawia
Nie wiadomo. Z tego co udało nam się znaleźć dzikie biwakowanie jest dozwolone/tolerowane.
Montenegro
NIELEGALNE
Niemcy
NIELEGALNE. Jednakże jest dozwolone rozbicie się na jedną noc poza terenem prywatnym, obszarem chronionym, czy rezerwatem przyrody.
Norwegia
LEGALNE. Można powiedzieć nawet, że pożądane. Jest to jeden z krajów posiadający bardzo liberalne prawo względem dzikiego noclegu. Wedle prawa można rozbić się do dwóch nocy na niekultywowanym terenie. Szerzej o spaniu w Norwegii tutaj KLIKNIJ
Polska
NIELEGALNE
Portugalia
NIELEGALNE, poza sezonem może się udać, lecz z dala od plaż (są monitorowane z większą uważnością). Ogólnie jest wiele informacji na ten temat. Jedni piszą, że dziko biwakowali bez problemów, inni przestrzegają się przed grzywnami. Jak wyżej – z prawnego punktu widzenia jest to nielegalne, traktowane jako szara strefa.
Rosja
LEGALNE, poza terenami kościołów, prywatnymi i rezerwami wodnymi. Prawo federalne pozwala na niezmotoryzowany dostęp i dzikie rozbicie się w 20 metrów od linii wodnej większości jezior, rzek i mórz. Nawet właściciel nie może „przywłaszczyć” sobie owego 20-metrowego odcinka, jednakże przeważnie to robi. Rezerwaty przyrody mogą mieć swoje własne zasady, więc warto zorientować się odnośnie określonego przypadku. Rozpalanie ognisk jest dozwolone, tak samo jak pozyskiwanie drewna na własne potrzeby, poza najgorętszymi miesiącami gdy istnieje ryzyko pożarów.
Rumunia
NIELEGALNE, lecz tolerowane i dozwolone. Na terenach poza rezerwatami przyrody bez przeszkód. W najgorszym przypadku zostanie nałożona na Was niewielka grzywna. Należy wystrzegać się rozpalania ognisk.
Słowacja
LEGALNE, wyjątkiem są Tatry i Parki Narodowe (powyżej 3 poziomu ochrony przyrody). Nie można dziko rozbijać się w lasach, które oznaczone są na mapie jako lasy. Dzikie biwakowanie jest tolerowane, nawet w tych lasach oznaczonych na mapie. Należy uważać z rozpalaniem ognisk (czyli tego nie robić, lub robić lecz bardzo dyskretnie).
Słowenia
NIELEGALNE, lecz z praktycznego punktu widzenia dozwolone i tolerowane, należy wystrzegać się miejsc turystycznych lub popularnych, takich jak Jezioro Bled, Bohinj i Park Triglav.
Serbia
LEGALNE, na terenach publicznych, sprawa na się inaczej w Parkach Narodowych, czy rezerwatach, dziki biwak jest tam przeważnie zabroniony. Trzeba zwrócić uwagę, że Serbowie są bardzo gościnni, prawdopodobnie zaproszą Was do domu.
Szwecja
LEGALNE. Dozwolony nocleg to 2 dni. Rozpalanie ogniska jest również dozwolone, lecz ogień musi być pod kontrolą i posiadać odpowiednie wyposażenie. Aby upewnić się gdzie możesz rozpalić ognisko użyj tej aplikacji KLIKNIJ (iOS) lub odwiedź też stronę internetową : KLIKNIJ
Szwajcaria
NIELEGALNE, lecz tolerowane na otwartych przestrzeniach. Natomiast wzdłuż rzek, jezior i w rezerwatach policja jest bardziej restrykcyjna, najlepszym rozwiązaniem jest spytanie, czy Wasz pobyt będzie problemem.
Turcja
LEGALNE, na oficjalnej stronie turystyki tureckiej pojawia się nawet rada, by zabierać ze sobą własną łopatę do zakopania swoich „szczątków’ 😉
Ukraina
LEGALNE, poza parkami narodowymi i oznaczonymi strefami. Lepiej nie biwakować blisko granicy, gdyż straż graniczna może wziąć Was za uchodźców lub szmuglerów.
Węgry
Nie jesteśmy pewne, w niektórych miejscach jest napisane że jest nielegalne, w innych że nie. Konkluzja jest prosta – prawdopodobnie jest nielegalne, lecz dozwolone. Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom na Węgrzech nie ma wielu miejsc totalnie dzikich, zawsze jest się blisko wsi. Spytajcie o pozwolenie na biwak na terenie prywatnym lub zachowajcie dyskrecję. Pamiętajcie, aby nie rozbijać się w pobliżu atrakcji turystycznych.
Wielka Brytania
*Anglia : Kumbria ( Park Narodowy Lake Discrit) – dozwolone, jeśli przestrzegasz zasad dzikiego biwakowania. Jeśli rozbijasz się w parku, zrób to min. 450 metrów od szlaków i ścieżek, powinniście zostać tylko jedną noc, rozbić się późno wieczorem i wyruszyć wcześnie rano i jeśli możliwe unikać sierpnia, gdy wtedy Park jest bardziej „zaludniony”. Debryshire : w niektórych miejscach jest dozwolone w innych zupełnie zakazane, w Peak Discrict podczas lata, gdy wrzosowiska są suche i istnieje większe prawdopodobieństwo pożarów, strażnicy parku z większą aktywnością poszukują osób rozbijających się na dziko. Devon : w Parku Narodowym Dartmoor dzikie biwakowanie jest dozwolone na jedną lub dwie noce; w Cadover, Haytor, Holne Moor, Roborough i Spitchwick jest to zupełnie zabronione. Oraz w strefie militarnie aktywnej w Dartmoor. Tutaj strona internetowa Parku Narodowego Dartmoor z wykazem stref KLIKNIJ należy rozbijać się minimum 100 metrów od dróg i szlaków. Poza tym należy odwiedzić stronę z wykazem czasów ostrzału na terenie Dartmoor : KLIKNIJ Wojsko korzysta z terenów Dartmoor (Okehampton, Willsworthy i Merrivale) do szkoleń ogniowych, więc należy zachować ostrożność. Można spotkać czerwone flagi w ciągu dnia i czerwone światła w nocy, co jest znakiem używania określonego terenu przez militarię. Exmoor : prawo zezwala na biwakowanie przez jedną noc. Tak jak we wszystkich parkach narodowych jest pożądane nie zostawanie na wiele nocy i kempingowanie z pojazdami. Cornwall : odsyłamy do strony KLIKNIJ. Yorkshire : w Yorkshire Dales dzikie biwakowanie jest ograniczone i raczej tolerowane, jednak należy pamiętać o sezonie strzeleckim. Poza tym jeśli zachowacie dyskrecję nie powinno być problemów. Jezioro Semerwater jest dobrym punktem (i popularnym) na rozbicie się, jednak Gordale Scalr (Malham)nie jest odpowiednim miejscem (podkreśla Malham Parish Council).
**Walia : Snowdonia : Park Narodowy w Snowdonii jest bardozz przyjazny backpackerom i osobom uprawiającym dziki kemping. Jeśli rozbijasz się w wysokościach – zachowaj się poprawnie względem etosu biwakowego : rozbij się późno i wyrusz wcześnie rano i wsyztsko będzie w porządku! Brecon Beacons : W ramach zarządzania przepływem turystów zarząd parków narodowych w Brecon Beacons sporządził listę rolników, którzy na niewielką opłatą przyjmą na swój teren biwakowiczów. Adres email na który należy napisać aby skorzystać z tych informacji : KLIKNIJ Istnieją dwie lokalizacje gdzie można się rozbić : Melte (OS Grid Reference SN 918084) i Llech Llia (SN 922193), jednakże grupy tylko do 10 osób.
Włochy
NIELEGALNE i mało tolerowane.
Nie zapominajacie, że dzikie kempingowanie nie jest pozbawione ryzyka. Wybierając dany kraj oraz warunki jaki je otacza, trzeba się dobrze przygotować do obcowania z nim w wersji na dziko.
Powodzenia!