Malaga i okolice w 4 dni, chillowy wypad po andaluzyjskich smakach
Cel : ciekawe miejsca, dobra kuchnia, fajny lokalny klimat
Ta trasa to część tzw. szlaku białych miast
W Andaluzji byłam kilka dni, trochę odkrywałam, trochę badałam. Miałam do dyspozycji auto i uważam że zwiedzanie Andaluzji autem to najlepsza opcja. Malaga sama w sobie, nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ot co zwykłe miasteczka ale z dobrym zapleczem dla koneserów dobrego jedzenia.
Lot Warszawa-Malaga
Zaczynamy od wyszukania biletów lotniczych tylko z bagażem podręcznym TUTAJ
OPCJA NR.1 (4 dni)
- Poniższa cena za osobę w obie strony. Termin sobota > wtorek 6-9 październik
- Wylot lotnisko Modlin > Powrót lotnisko Modlin
OPCJA NR.2 (5 dni)
- Poniższa cena za osobę w obie strony. Termin sobota > wtorek 6-9 październik
- Wylot lotnisko Modlin > Powrót lotnisko Chopina
Bardzo sensowne godziny zarówno wylotu z kraju jak i powrotu. W Maladze działa też UBER więc w razie czego można dojechać na lotnisko właśnie z nimi. Sprawdzałam poranny kurs z centrum na lotnisko w Maladze, koszt 30 euro. Warto ściągnąć maps.me
Wypożyczalnie samochodów w Maladze
W mojej rekomendacji biorę pod uwagę wypożyczenie samochodu na cztery dni. Ceny wypożyczenia auta w tym okresie zaczynają się od 12 euro za dzień. Paliwo to koszt 1,30 euro /litr.
Zdecydowanie zrób to z Polski, będzie taniej, a z tej platformy robiłam rezerwacje np. we Włoszech TUTAJ i nie zawiodła a ceny mają najniższe. Po ukazaniu się ofert wypożyczalni, jeśli pojawi się Hertz warto go wybrać. Pamiętam akcję z Sycylii, gdy oddawałam auto rano, kolejka za drzwi – miałam do odebrania kaucję, a samolot czekał nie będzie. Zostawiłam wiec tylko kluczyki – kaucja zwrotna wpłynęła po kilku dniach. Z tego co zauważyłam kaucji w Maladze nie było.
Możecie też spróbować poszukać bezpośrednio u Hertz’a na stronie i koniecznie zobaczcie czy mają biuro na lotnisku.
Opcja wypożyczenia ‘’bez udziału własnego ‘’
lub nieco droższa o kilka euro ‘’bez zmartwień’’ u Hertz’a
Noclegi w Maladze
Na booking.com znajdziecie mnóstwo ofert, ja zatrzymałam się u córki więc nie mam polecenia. Jeśli macie auto, szukajcie kwatery z parkingiem. Znalezienie miejsca postojowego na noc graniczy z cudem. Nocleg można znaleźć już od 34 euro za pokój, za dwie osoby. Polecam to zrobić wcześniej, ponieważ im bliżej terminu tym drożej.
Parkowanie w Maladze
Biała linia pozioma > bezpłatnie. Zielona i niebieska > płatne. W ciągu dnia w czasie sjesty, bodajże od 14.30 do 16.30 parkowane jest również wolne od opłat, ale to zweryfikujcie jeszcze na miejscu. Sobota płatne do 14.00. Niedziela parkowanie bezpłatne.
Gdzie i co jeść w Maladze?
To ważny punkt naszej tej wycieczki 😊 Jeśli chodzi o jedzenie, to jestem totalną hedonistką i kolekcjonerką smaków. Malaga to przede wszystkim znakomita kuchnia. Ponieważ miasto nie jest, aż tak oblegane i nie czuje się tu scenerii kurortu turystycznego, dzięki temu to ceny owoców morza i ryb są umiarkowane, choć trzeba wiedzieć gdzie iść.
Wieczorem udajcie się do rybackiej dzielnicy El Palo, która serwuje najróżniejsze gatunki ryb i owoców morza. Dodatkową atrakcją są ustawione łodzie na plaży, które służą jako palenisko nad którym piecze się szprotki – musicie spróbować tej przystawki. Ryby w grilla to mistrzostwo smaku! Koszt kolacji na osobę z Tinto de Verano to ok. 20 euro. Nasza ulubiona knajpa to Chiringuito Rompeolas choć śmiało możecie wybrać inną, jest ich kilka, jedna przy drugiej. Uwaga : po godzinie 19.00 trudno o wolny stolik, więc trzeba się nieco pokręcić wzdłuż barów i upolować stolik. To nabrzeże, to typowo hiszpański klimat, tłoczno, głośno i obskurnie 🙂
Kolejnym ważnym gastronomicznym punktem w Maladze jest Mercado Central de Atarazanas znajdujące się w centrum. Poza stoiskami na wynos, gdzie można kupić obłędne oliwki i szynkę długo dojrzewającą, znajdziecie małe bistro bary serwujące kilka rodzajów ostryg, do których się w końcu przekonałam i już wiem że legenda prawdę niesie – to najszlachetniejsze skorupiaki. Krewetki, małże Jakuba i inne pyszności morza też podają. Sam klimat Mercado jest przyjemny, o ile ktoś lubi hale i targowiska. Uwaga : czynne tylko do 14:30. Można się tam udać np. na lunch. Na degustację trzeba przeznaczyć ok 20 euro na osobę. Ostrygi w cenie ok.3 euro jedna, ale warte grzechu!
Kolejne miejsce jako alternatywa do Mercado, jeśli nie zdążycie….Jednak też otwarte krótko i tylko w dzień chyba do 16.00 Ale za to pysznie, tanie i lokalnie > Bar Los Pueblos
Śniadanie polecamy zjeść w centrum np. Julia Bakery Malaga
Kawa speciality w Maladze
Tylko w jednym miejscu 😊 To prawda że Hiszpanie nie mają i nie potrafią zrobić dobrej kawy. Zamawiasz espresso którego nie da się wypić, a gdy zwracasz uwagę że to kawy nie przypomina, odpowiadają że to Spanish cafe 😊 Tak więc jeśli macie ochotę na naprawdę dobrą kawę to tylko w MIA Coffe Shop
Pojedli, popili i pospali więc czas ruszyć dalej! Przydałoby się po drodze zanurzyć w morzu 😊zobaczymy czy coś się da z tym zrobić…
Ruszamy w podróż! Malaga > Estepona, dystans 90 KM (1,5h jazdy)
Wybierzcie trasę przez góry. Nie warto w ogóle wjeżdżać do Marbelli, to snobistyczny kurort w którym nic ciekawego nie ma, oprócz lansu, resortów. Trafiłam tam, tylko z powodu miejsca pracy moje córki. Jeśli jednak macie plan wykąpać się to w okolicy Marbelli jest dużo plaż, ale żadna mi nie przypadła do gustu. W Esteponie też jest plaża więc ja polecam zostawić Marbellę i udać się od razu do celu.
Estepona – noclegi
Baza noclegowa w tym mieście nie należy do najtańszych, ale nie ma się dziwić. Miasto przyciąga wielu osób. Jednak pomimo tłoku na nabrzeżu, o dziwo piękne uliczki Estepony były puste, co jej dodatkowej magii. Noclegi na Booking.com już od 35 euro za pokój dla dwóch osób np. apartament Goya. Widać po sezonie taniej 😊
Nie warto brać obiektów ze śniadaniami, chyba że opinie o nich są pochlebne. Na moim kontynentalnym śniadaniu w miskach podano produkty w mini plastikowych pudełeczkach, jak czasem podają w samolocie. Okropieństwo.
Gdzie zjeść w Esteponie?
Tu mam dla was petardę i bombę w jednym! Jedna z lepszych knajp w jakich udało mi się być. Totalnie odjechana, usytuowana na małym placyku w niepozornym miejscu i w dodatku otoczona typowym hiszpańskim osiedlem. Taka plomba z wybitnym jedzeniem pośród lokalnej społeczności i w dodatku w super dobrych cenach. A jak chcesz spróbować wszystkiego po trochu, to zwyczajnie bierzesz połówki.
Oprócz jedzenia odbywają się tam autentyczne pokazy flamenco właśnie na tym placu. Koniecznie tam zajrzyj na FB sprawdź kiedy są pokazy. Peña Flamenca de Estepona Zamówcie sobie małą porcję Cuttlefish roe (grillowana mątwa)
Ronda – miasto jednego mostu
Na Rondę wystarczy 2,5h podziwiania miasta w skałach. Polecam wejść do jednej z tarasowych restauracji, albo usiąść na schodach i karmić wzrok pięknym widokiem.
Gdzie zjeść w Rondzie?
Tylko TUTAJ gwiazdka od Michelin pobudza wyobraźnię i powoduje zachwyt kubków smakowych. Ceny bardzo umiarkowane, bar ma stoliki na zewnątrz i mieści się w klimatycznej uliczce.
Miasto zbudowane w skałach. Setenil de las Bodegas
Gdy już nasycicie się Rondą, ruszajcie do niedocenionego Setenil de las Bodegas i tam zostańcie na noc. To miasto to żywy skansen, prawdziwe muzeum natury. Więcej na miejscu 😊 Sama droga do niego warta uwagi, a Setenil to ukryty skarb. Noclegi dostępne na booking.com w przyzwoitych cenach. Polecam pięknie położony apartament La Casa Del Rio z pełną lodówką 😊 w cenie 45 euro dla dwóch osób.
Niedaleko Setenil oznaczyłam bar do którego trafiłam przypadkiem i całe szczęście! Tapasy wyśmienite, a kalmary mistrzowskie. Tanio, smacznie i lokalnie.
Będąc w Setenil, wieczorem zafundujcie sobie dzbanek Sangrii na wynos i rozkoszujcie się pięknym tarasem Casy del Rio. Cena za dzban 10 euro, ale pycha! Po jedzenie i Sangrię kierujecie się do Bar La Escueva
W zależności od opcji połączeń godzinowych. Jeśli wybierzecie lot poranny z Malagi do Polski to ostatnią noc trzeba będzie spędzić właśnie w Maladze, a jak wam się uda złapać późniejszy wylot to śmiało można wracać w dzień wylotu prosto na lotnisko i fruu do kraju.
Powodzenia i fajnych wrażeń wam życzę!