Kobiety w podróży. Doświadczenia z izraelską ‘kanapą’
Jak my, kobiety, możemy bezpiecznie skorzystać z Couchsurfing….?
Czyli sposób na tanie podróżowanie i poznawanie ludzi – czyli jak podróżować więcej za mniej i na co zwracać uwagę, aby ograniczyć możliwość rozczarowania.
Pomysł na ten sposób podróżowania miał swój początek podczas ostatniej podróży do Barcelony, ale sceptycyzm towarzyszący wyobrażeniu sobie tej niewygodnej formy noclegów – jak też wcześniej błędnie myślałyśmy – przeważył i skończyło się na samym pomyśle. A błędne myślenie polegało na tym, że jeżeli ktoś ma traktować to jako alternatywę hotelu, czy motelu może dalej odpuścić sobie tę lekturę.
Ideą cauchsurfing’u jest nie tylko tanie, bo darmowe nocowanie, ale przede wszystkim poznawanie ludzi i ich kultury, codziennych zwyczajów. Dlatego odkrywanie świata jest zupełnie inne niż to zwykłe, turystyczne. Dzięki członkostwu w internetowej sieci i gościnności mamy dostęp do większości zakątków świata, międzynarodowej społeczności, ludzi, którzy chętnie użyczą swojej kanapy lub pokoju. Ale będąc beneficjentem tych możliwości musimy być również otwarci na przyjęcie obcego gościa w naszym domu.
Pierwszą praktykę couchsurfing’u odbyłyśmy podczas wyjazdu do Izraela i był to strzał w dziesiątkę.
Kraj jest dość drogi, a ludzie bardzo otwarci. Jak się okazuje couchsurfing jest bardzo popularny w tym kraju i mamy swoją teorię na ten temat. Ale o tym nie teraz. Propozycji pobytu u lokalnych gospodarzy było bardzo dużo, a wybór przypominał formę castingu do roli najodpowiedniejszego kompana w podróży. Warto wiedzieć, że poza możliwością zamieszczenia na naszym profilu informacji o planowanym przyjeździe w dane miejsce i czekaniu na odpowiedzi od przypadkowych hostów możemy również zaadresować nasze zapytania do wybranych osób (najlepiej kilku), które wydają nam się być ciekawe i spełniające nasze kryteria, a wszystko po to, abyśmy przyjemnie mogli spędzić wspólny czas.
Na co zwracać uwagę szukając hosta (kanapy)?
Przede wszystkim na ostatnie logowanie hosta, jeżeli było kilka miesięcy temu to świadczy o braku aktywności i raczej nie doczekamy się odpowiedzi.
Najlepiej szukać noclegu na kilka tygodniu, a nawet dni przed planowanym przyjazdem, ponieważ sami trafniej wiemy jakie będą nasze plany i czy będziemy mogli kogoś przyjąć w najbliższym terminie.
Oczekiwania hosta, które niekoniecznie by nam odpowiadały.
A jeżeli już dostaniesz swoją darmową kanapę, pamiętaj, że w dobrym tonie jest przywieźć coś ze swojego zakątka ziemi i podzielić się tym. My przywiozłyśmy wiele polskich produktów spożywczych i kilka butelek tradycyjnego alkoholu J Inną formą może być symboliczna pamiątka z polskiej cytadeli.
Kilka wskazówek dotyczących tworzenia swojego profilu:
Pamiętaj, że jest on Twoją wizytówką. Opisz siebie, swoje zainteresowania w ciekawy zachęcający sposób, aby się wyróżnić, ale też nie wprowadzaj w nim nieprawdziwych informacji na Twój temat, ponieważ to prędzej czy później wyjdzie na jaw
Opisz miejsce noclegu, ale i warunki oraz zasady jakie panują w Twoim domu. Lepiej na początku wyeliminować niepotrzebne niedomówienia niż później narażać się na stres.
Podziel się tym co możesz zaoferować swojemu gościowi. Oprowadzenie po mieście, wyjście wieczorne, a może jesteś bardzo zajęty i zapracowany i nie będziesz mógł się nim zająć. Pamiętaj też, że nie zawsze to musi kanapa, innym razem możesz zaproponować swój czas.
Zamieść aktualną informację na temat swojej dyspozycyjności, aby wyeliminować niepotrzebne zapytania w terminach, które Tobie nie odpowiadają.
Załącz kilka ciekawych zdjęć, zarówno swojego domu, jak i swojej osoby, które zobrazują Cię przez pryzmat zainteresowań, otoczenia – to wzbudza zaufanie.
Cauchsurfing ma tak samo swoją rzeszę zwolenników co ludzi sceptycznie nastawionych.
Z jednej strony zaletą couchsurfing jest:
Możliwość darmowego noclegu w wygodniejszych warunkach niż kilkuosobowy pokój hostelowy
Uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, co jest również niesamowitą okazją do zasmakowania wspólnie lokalnych potraw kulinarnych
Poznania często ciekawych ludzi, również z bagażem podróżniczych doświadczeń, a z pewnością chcących opowiedzieć o swojej kulturze, zwyczajach. My o konflikcie izraelsko palestyńskim dowiedziałyśmy się więcej niż ze wszystkich gazet i słyszanych wiadomości medialnych
Nie turystyczna metoda poznawania lokalnych miejsc z miejscowymi ludźmi, nierzadko z dala od wydeptanych ścieżek, opisywanych w przewodnikach
Praktykowanie języka obcego, jeżeli ktoś nie ma na co dzień takiej potrzeby
Wspaniałe przygoda, której nie przeżyjemy w hotelu.
Z drugiej strony wadą Couchsurfingu może być:
Mniejsza prywatność (nawet jeśli masz udostępniony osobny pokój) i mniejsza wygoda wynikająca z braku swobody. Bycie gościem wymusza także bycie autorem opowiadań o sobie, swojej kulturze i zwyczajach, a czasami zwyczajnie po całym dniu mamy ochotę być sami dla siebie. Śledzenie poczty, odpisywanie na sporą ilość wiadomości, niekończąca się korespondencja która zabiera trochę czasu…no ale coś za coś 🙂
Brak wiedzy na kogo do końca trafimy, a nawet jeśli czyjś profil szczegółowo poznaliśmy nie wyklucza to możliwości nieprzyjemnych incydentów. Należy także pamiętać, że coraz częściej portalowi towarzyszy niechlubna opinia portalu randkowego.
Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie czego oczekujesz od couchsurfingu?
Powodzenia 🙂